A hulladékgazdálkodással kapcsolatos pénzügyi biztosíték és a környezetvédelmi biztosítás főbb szabályairól
2024. január 1-jén lépett hatályba a pénzügyi biztosíték, a céltartalék, valamint a környezetvédelmi biztosítás hulladékgazdálkodással szabályairól szóló 681/2023. (XII. 29.) Korm. rendelet.
A sütőiparban működő vállalkozásokat a rendelet szabályai elsősorban, mint hulladéktermelőket érinti, tehát környezetvédelmi felelősségbiztosítás kötésére kötelezettek.
A biztosítást 2024.május 31-ig kell megkötni jelen állás szerint.
Megvizsgáljuk a lehetőségét, hogyan lehet és milyen feltételekkel csoportos biztosítási ajánlatot kérni.
Környezetvédelmi felelősségbiztosítás
A környezetvédelmi biztosítás olyan biztosítási termék, amely a szerződő fél hulladékgazdálkodási tevékenységével összefüggésben okozott, előre nem látható környezeti károk elhárításának finanszírozására szolgál.
A biztosítást úgy kell megkötni, hogy a kockázatviselés a tevékenység vagy üzemeltetés megkezdésének időpontjára nézve megkezdődjön.
A környezetvédelmi biztosítás területi hatálya Magyarország területére terjed ki.
A környezetvédelmi biztosítás kötésére kötelezett a káresemény bekövetkeztéről haladéktalanul tájékoztatja a hulladékgazdálkodási hatóságot.
A környezetvédelmi biztosításra kötelezett a környezetvédelmi biztosítás felhasználása esetén - a kárelhárítás befejezését követő 30 napon belül - tájékoztatja a hulladékgazdálkodási hatóságot a kárelhárítás módjáról és a felhasznált környezetvédelmi biztosítás mértékéről.
A hulladéktermelő gazdálkodó szervezet biztosítási káreseményenként és időszakonként legalább 10 millió forint összegben köteles környezetvédelmi biztosítást kötni abban az esetben, ha bármely telephelyén a képződött és birtokolt hulladék éves mennyisége veszélyes hulladék esetén a 200 kg-ot, nem veszélyes hulladék esetén a 2000 kg-ot meghaladja.
Annak a gazdálkodó szervezetnek, amely egyidejűleg hulladéktermelőnek minősül, a környezetvédelmi biztosítást a hulladékgazdálkodási engedélyhez vagy nyilvántartásba vételhez kötött tevékenységet végzőkre vonatkozó szabályok szerint köti meg.
A környezetvédelmi biztosítás összegét az alábbi képlet szerint kell meghatározni telephelyenként a legmagasabb biztosítási összegre: B=A*V*T
Ahol
- B: a környezetvédelmi biztosítás minimális összege káreseményenként és időszakonként,
- A: alapérték, amelynek összege: tízmillió forint,
- V: veszélyességi szorzó,
- T: területi szorzó.
Pénzügyi biztosíték (nem releváns a sütőipari cégeknél)
Az, akinek a tevékenységéből hulladék képződik, hulladéktermelőnek minősül, és ha a képződött hulladék gyűjtését az ingatlan területén egy éven túl végzi, hulladékgazdálkodási engedélyt kell beszereznie és a hulladék mennyiségével arányos pénzügyi biztosítékot kell képeznie.
A pénzügyi biztosíték formáját maga választja meg a következők közül:
- biztosítási szerződés alapján kiállított kötelezvény, biztosító által nyújtott kezesi biztosítás, garancia,
- a hitelintézet által nyújtott bankgarancia, vagy
- hitelintézetnél letétként elhelyezett pénzösszeg.
A pénzügyi biztosíték mértékét a következő képlet alapján állapítja meg, és ezen összegnek megfelelő pénzügyi biztosítékot köteles képezni: B=A*K
Ahol
- B: a pénzügyi biztosíték mértéke,
- A: az alap pénzügyi biztosíték összege, amelynek összege 1 000 000 Ft,
- K: a kockázati tényező.